Boerboel Cinsi Köpek Eğitimi ve Genel Özellikleri

Boerboel Cinsi Köpek Eğitimi ve Genel Özellikleri

Güney Afrika kökenli mastiff tipi bir köpek ırkı olan Boerboel köpekler, koruma köpeği olduğu için mutlaka bebekten eğitimine başlanması gerekir.

Görünüş özelliklerinin yanı sıra karakteristik olarak da saldırgan ve enerjik bir yapıya da sahip olan Boerboel cinsi koruma köpeklerinin itaatkar ve korumacı özelliklerinin öğretilebilmesi için Boerboel  eğitimi önem kazanmaktadır. Ne kadar erken yaşlarda Boerbel eğitimi verilirse saldırganlıkları ve utangaçlık eğilimleri azalacaktır.

Boerbel eğitimi, bu denli ürkütücü görünüşe sahip bir köpek cinsi konusunda deneyimli olan bir ailenin yanında ve onunla sürekli olarak oyun oynayarak ve birbirini tekrarlayıcı eğitimleri de kapsayacak şekilde verilmelidir.

Bebekliklerinde mutlaka itaatkar olması için iyi bir eğitim şarttır. Aynı zamanda sosyalleşme eğitimlerinin de verilmesi sakin yapısını saldırganlık özelliği ve güçlü yapısıyla  dengeli hale getirecektir. Mümkünse bebekken özellikle 10-12 haftalıkken eğitim verilmeye başlanması önemlidir.

Boerboel 
 eğitimi

Erken dönemlerde mutlaka sosyalleşme, tuvalet ve itaat eğitimi verilmelidir. Zeki bir köpek olduğu için uzman eğitici tarafından doğru eğitimle yeni şeyleri daha da çabuk öğrenir hale gelir.

Başarılı Boerboel eğitimi boerboel köpeğin ne kadar erken yaşta koruma, sakinlik ve saygı duyması gereken sınırı öğrenmesiyle olur. Aşırı koruyucu oldukları için kendi başlarına bırakılmamalıdır.

Boerboel eğitimi, köpeklerin mutlaka bir iş için hazır vaziyette bekledikleri bir eğitimdir. Egzersizlerin düzenli çabayla istikrarlı ve tutarlı olması eğitimi kolaylaştırır.

Boerboel Köpek Görünümü

Görünüş olarak kaslı ve iri olması aynı zamanda da kaba bir kafa yapısı ilk etapta dikkat çekmektedir. Boynun derisi boğazın altında gevşektir. Kısa, pürüzsüz cekete sahiptirler. Burun büyüktür ve burun derisi siyahtır.

Vücutları bele doğru daralır. Dişler geniş, güçlü, beyaz ve iyi gelişmiştir. Erkek cinsinin boyları 65 santimetre ve ağırlıkları 70 kilograma kadar olabildiği için ürkütücü bir görünüme sahiptir diyebiliriz. Dişi olanlar ortalama 50-65 kilogramdır. Erkek olanların erkek, dişi olanların da dişi görünümleri oldukça nettir.

Güçlü bir ırktan gelmeleri onları vahşi hayvanlara karşı koruyucu özelliği kazandırmaktadır.

Bakışları çok keskindir. Gözleri kahverengidir. Kararlı bakışları dikkat çeker. Kulakları üçgen şeklindedir. İskelet yapıları güçlüdür.

Kaba ve güçlü kafa yapıları ve kararlı bakışları kendilerinden emin ve kararlı bir duruşu sağlamaktadır. Boerboel yavrular oldukça sevimlidir. Olgun olanlar heybetli ve iri bir görünüme sahiptir.

Boerboel  Köpek Kişiliği

Koruyucu ve temkinli bir yapıya sahiptir. Saldırgan, koruyucu ve utangaç yapısı ilk dikkat çeken karakteristik özellikleridir. Sahip oldukları güçlü Boerboel köpek kişiliği ile kabiliyetleri oldukça fazladır. Kabiliyet yapısı ysterberg ırkından gelmektedir.

Ysterberg Mastiff olarak da adlandırılmaktadır. Aile içinde olanlar diğerlerine oranla daha sakin ve biraz daha hantaldır. Boerboel eğitimi ile aile içinde eğitim verilenler, çocuklarla daha iyi geçinebilen hassas bir yapıya sahiptir.

Genel olarak mizaç yapıları dengelidir. Akıllı, hareketli, neşeli ve enerjik bir ırktan gelirler. Tembel değildirler. Her zaman çalışkandırlar.

Boerboel eğitimi ile çalışkan yapıları daha da istikrarlı hale getirilir.İstikrarlı, sakin olduğu kadar güçlü ve bölgesel içgüdüleri vardır.

Boerboel köpekler çoğunlukla yabancılarla uzaktır. Bu yüzden verilecek olan Boerboel eğitimi ile aile içinde kimleri koruyacağının sınırını belirlemek önemlidir.

Aile içindeki çocuklarla oldukça dostluk ve sevgi çerçevesinde iyi anlaşırken, dışarıda tanımadıkları çocuklara karşı kendilerini tehlikede hissederlerse savunma güdülerini kullanabilirler.

Bebekken verilecek olan Boerbel eğitimi bu noktada önem kazanmaktadır.

Boerboel özellikleri

Boerboel Bakımı

Yavruların gelişmeleri için bakımları ve kaliteli beslenmeleri gerekir. Boerboel bir yavruyu günde hemen hemen 3 veya 4 kez beslemek uygundur. Bir beslenme ve bakım programını uygulamak önemlidir.

Olgun olanlara ise yine aynı şekilde beslenme programıyla günde 1 kez, daha sonra da akşam üstü beslemek daha uygun olacaktır.

Beslenmelerinin yanı sıra kendilerine uygun ve çok fazla sayıda egzersiz yaptırmak gerekir. Sistematik, programlı ve düzenli yapılan Boerbel eğitimi aynı zamanda Boerboel bakımını da kapsamaktadır. Boerboel köpeğin bakımı, köpeğin genel durumunun korunması ve iyi durumda tutulması için önemlidir.

Köpek ırkının oldukça sağlıklı olması ile birlikte düzenli bakım yapıldığında köken olarak güçlü olan sağlık durumunu korumasına yardımcı olunur.

Geniş ve açık bir avlu ya da arazide koşmaya ve oynamaya ihtiyaç duyan bu köpekler için çok fazla egzersiz gerekir.

Boerboel  bilgileri

Boerboel Önemli Özellikleri

Her an tetikte bekleyen Boerboel köpekler, güçlü, ağır ve kaslı görünümlerinin yanı sıra sakin ve özellikle de güven veren koruyucu iç güdüleri ile dikkat çekmektedir. Arkadaşlık ve sevgi için güçlü bir iç güdüye sahiptir.

Lider ve egemen olmaları, ırklarından gelmektedir. Bu köpeklerin geldiği ırk oldukça ağır ve sert koşulların olduğu ortamlarda olduğu için yavrular hayatta kalmak için çabuk büyürler.

Kendilerini korumayı ve savunmayı öğrenirler. Bu yüzden hem kendisini hem de sahibini koruma güdüsü çok gelişmiştir.

Karar verme yetileri yüksek olduğu için kimleri, kime karşı koruyacağından oldukça emindir. Sahibini korumak için düşmana en büyük zararı vermeye çalışır. Çok hızlı bir öğrenme potansiyeline sahiptirler.

Çiftlik evlerini korumak için baskın koruyucu özellikleriyle tercih edilir. Isırma kuvvetleri güçlüdür.

Boerboel  ve Tüyleri

Boerboel cinsi köpeklerin tüyleri kısadır. Kısa ve parlak tüylere sahip olması fiziksel özelliğini önemli şekilde etkili kılmaktadır.

Düzenli veteriner kontrollerinin yapılmasıyla birlikte doğru ve dengeli beslenmesi de parlak tüy ve derisinin dayanıklılık ve sağlıklı görünümünü koruyacaktır. Tüy rengi kahverengi, beyaz ve siyah renklerinde olmaktadır.

Boerboel görünümü

 

Boerboel Egzersiz ve Yürüyüş Gereksinimleri

Boerbel eğitimi, aynı zamanda düzenli bir egzersiz, zihinsel alıştırmaları içeren oyunları da kapsamalıdır. Boerboel köpeklerin iyi, sağlıklı, mutlu ve sakin olmaları için mutlaka düzenli olarak her gün egzersiz verilmelidir.

Verilen egzersizleri yanında zihinsel alıştırmalar da gereklidir. Her gün yaklaşık olarak 60 dakikalık yürüyüş ve onları hem eğitecek hem de can sıkıntılarını giderecek zihinsel oyunlar verilmelidir.

Boerboel köpekler açık alanları ve özellikle arka bahçenin etrafında dolaşmayı severler. Gün içinde koşmaları sağlanmalıdır.

Boerboel yavruları eklemli oldukları ve kemikleri gelişmekte oldukları için onların da rahatça dolaşmasına izin verilmesi ve daha çok egzersiz yapılması gerekir.

Boerboel Apartmanda Yaşayabilir mi?

Görünüm olarak hantal ve ağır yapıya sahip olmalarıyla birlikte ortalama 80-90 kiloya kadar çıkabilen Boerboel cinsi köpekler şehir hayatına uygun değillerdir. Bu köpekler geniş ve açık arazi ya da alana ihtiyaç duyarlar. O yüzden apartman onlar için pek uygun ortam olmayacaktır. Çünkü boynuna tasma takarak gezdirilecek bir cins köpek değildir.

Kararlı kişilik yapısı ile daha özgür ve rahat hareket etmesine ihtiyaç duyar.

Boerboel Karakter Özellikleri

  • Karakterini belirleyen en önemli unsur güçlü genleridir. Verilen eğitimlere göre karakterinin dayandığı saldırganlık özelliği eğitimle doğru orantılı olarak biraz azaltılabilir.
  • Çok hırslı bir yapıya sahip olmamakla birlikte kararlı olma özellikleri ve soğukkanlı yapısı dikkat çekmektedir.
  • Tecrübeli ve işinde uzman kişiler tarafından eğitim alanlar daha sakin olabilmektedir.
  • Sakin yapıları en önemli özellikleri olmakla birlikte özellikle kadınlara ve çocuklara karşı aşırı hassas yapısı da dikkat çekmektedir. Bu yüzden koruma içgüdüleri fazlasıyla gelişmiştir. Sahip olduğu koruyucu ve içgüdüsel karakteristik özelikleri ile güven verirler.
  • Kendine güvenen mizacı ile akıllı bir köpektir. Akıllı ve çabuk öğrenmesinin yanında çalışkandır.
  • Boerboel eğitimi ile çok yönlü karakteristik özellikleri onları daha çekici hale getirir.

Boerboel Hakkında Sorulan Sorular

Boerboel En Belirgin Özelliği Nedir?

Kendine güvenen mizacı ile akıllı bir köpektir. Akıllı ve çabuk öğrenmesinin yanında çalışkandır.

Boerboel Apartman Yaşamına Uygunmudur?

Şehir hayatına ve apartmana uygun bir köpek cinsi değildir. Bahçeli evler için tercih edilmektedir.

Boerboel Tüy Yapısı Nasıldır?

Boerboel cinsi köpeklerin tüyleri kısadır. Kısa ve parlak tüylere sahip olması fiziksel özelliğini önemli şekilde etkili kılmaktadır.

Puanla!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.