Yavru köpek çiş eğitimi zorlu, zaman alıcı ve köpek için stresli olabilir. üçüncü ayının sonlarına yaklaşan köpeklerde tuvalet ve çiş eğitimi için köpek sahibi tarafından gözlem başlamalıdır. Köpek ne zaman nasıl tuvalete çıktığını gözlemlemelisiniz. Köpek için tamamen tuvalet eğitiminde başarılı olma süreci ırka, eğitime ve eğitim verene göre değişse de beş hatta altı aylık olana kadar sürebilir.

Yeni köpek sahibi olmuş olan insanlar genel olarak köpeğin eğitimini hızlıca bitirmesi beklenmektedir. Ancak insanların bile eğitim süreci çok uzun süreçler alırken bizden tamamen farklı bir iç güdüye sahip olan köpeklerin nasıl hızlıca eğitim almalarını bekleyebiliriz. Eğer gerçekten sabırlı ve köpeklere karşı sevgi dolu değilseniz köpek sahiplenmemelisiniz.

Köpeğinize eğer köpek tuvalet yada köpek çiş eğitimi vereceksiniz bu konuda önceliğiniz köpek gibi düşünmek olmalıdır. Bu tecrübesiz köpek eğitimleri için çok zordur ancak bunu başarmanız gerekir. Aksi hale köpek eğitimi başarısız ilerleyecektir.

Köpek çiş eğitiminde köpek eğer yapmaması gereken yerde ihtiyacını giderirse sizin vereceğiniz tepkiler ile bunun yanlış olduğunu anlayacak ve tam tersi durumda yapması gereken yere çiş yaparsa da sizin ödülünüz ile bu durumun doğru olduğunu anlayacak aslında yüzeysel olarak köpek çiş eğitimi bu kadar basit ancak işin içine girince gerçekten bu kadar basit olmadığını anlayacaksınız ve doğru olanın işi profesyonel köpek eğitimcilerine bırakmak olduğunu düşüneceksiniz.

Köpek çiş eğitiminde en önemli konulardan birisi iyi gözlemciler olmaktır. Köpeği iyi bir şekilde tanımadan ona köpek eğitimi vermeniz mümkün değildir. Gerektiği zaman onu izleyerek onu daha fazla tanımanız gerekir.

Köpek eğitimi konusunda  aslında evde çiş eğitimine göre dışarıda çiş eğitimi daha kolay bir süreç olmaktadır. Parklarda köpekler zaten hali hazıra diğer köpeklerin de çiş yaptığını fark ederek bu bölgelere çiş yapması gerektiğini anlayabilir. Köpek bu durumu fark edince parkta çiş yapması mümkün olacaktır.

Köpek eğer parka çıkıp hale evde çiş yapıyorsa bu durumda onu dışarıda daha uzun tutmanız bir çözüm olabilir. Tuvalet sonunda onu ödüllendirilmeyi unutmayın.