Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir ?

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir ?

Köpek eğitimleri sağlıklı bir birliktelik için çok önemlidir. Ortalama olarak hayatınıza 15 sene misafir olacak, size dostluk yapacak olan köpeğinizin eğitim alması sizinle yaşayacağı süre boyunca sizi üzmeden yaşamasına neden olacaktır. Tabi ki bu eğitimlerin başında tuvalet eğitimi gelmektedir. Çünkü hiçbir köpek sahibi istemeden de olsa bir köpeğinin evinin farklı noktalarına tuvaletini yapmasını istemez.

 


Daha önce ele aldığımız Sahiplenmeden Köpek Irklarını Tanıyın Yazısını Okumanızı Öneriyoruz…


Köpek Tuvalet Eğitimi

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi
Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde tuvalet eğitimine başlamadan önce köpeğinizi bir süre gözlemleyerek not almanızı öneriyoruz. Her gün düzenli olarak aynı saatlerde beslediğiniz köpeğinizin mamasını sadece 10 dakika önünde tutmalısınız iyice doyduktan sonra mamasını kaldırmalısınız böylece tuvaletini mamadan ne kadar sonra yaptığını not alabilirsiniz. Tuvalet eğilimi gösterdiği anda ona nereye yapması gerektiğini göstermelisiniz.

Yavru köpeğinizin tuvalet eğitimine devam ederken düzenli olarak mama ve su verme işlemlerine devam ediniz. Bu süreçte düzensiz beslenmesine izin vermeyiniz aksi halde düzensiz beslenme sonucu köpeğiniz farklı saatlerde tuvalet ihtiyacını giderecek ve siz ona tuvalet alanını gösteremeyeceksiniz. Bahsettiğimiz süreçler köpek bedenine bakmaksızın tüm köpeklere uygulanması gerekmektedir yani sadece yavru köpek tuvalet eğitimi için değil tüm köpekler için uygulayabilirsiniz.

Köpek Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar ?
Köpek Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar ?

Köpek Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar ?

Pet Okuluna gelen sorulardan biride şudur “ Köpek Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalıdır ?
Yavru köpek tuvalet eğitimi ortalama olarak 3. Ayında başlamalıdır. Köpekler doğduktan sonra sindirim sistemlerinin düzene girmesi beklenmelidir. İlk altı ay sürekli gözlemleme ve bazı denemeler yapabilirsiniz ama 3. Aydan sonra daha verimli olacaktır.


daha önce ele aldığımız Köpek eğitimi fiyatları yazısını okumanızı öneriyoruz


Yavru köpek tuvalet eğitimi sürecinde neler yapmalıyız?
Yavru köpek tuvalet eğitimi sürecinde neler yapmalıyız?

Yavru köpek tuvalet eğitimi sürecinde neler yapmalıyız?

 • Minik dostunuzun her beslenme ve su içme işleminden sonra onu tuvalet alanına götürmelisiniz. Ve bir süre tuvalet ihtiyacını karşılamasını beklemelisiniz.
 • Uzun yürüyüş ve oyunlardan sonra tuvalet alanını yeniden ziyaret ederek ihtiyaçlarını bitirmesini bekleyebilirsiniz.
 • Uykudan önce tekrar onu tuvalet alanına götürüp ihtiyaç gidermesini beklemelisiniz. Her zaman yapacak değil ama alışkanlık haline getirmesi için önemli.
 • Sabahları erken saatlerde yavruyla birlikte tekrar tuvalet alanına gidebilir yada dışarı çıkıp yürüyüş yaptıktan sonra onun tuvalet ihtiyacını karşılamasına yardımcı olabilirsiniz. Yavru köpeğin bağırsağı üzerinde kontrolü artınca uykularınızı erken saatlerde bölmenize gerek kalmayacaktır.
 • Tuvalet eğitimi sırasında yavru köpeğinizi düzenli yürüyüşlere çıkartmayı ihmal etmeyin bedensel ve zihinsel gelişiminin devam etmesi için bu oldukça önemlidir.
 • Köpek besleme başladığınız andan itibaren köpek dilinizi geliştirin sürekli ne demek istediğini şikayetçi veya mutlu olduğu tepkileri kontrol edin. Bazı tepkilerini zamanla tuvalet için gösterebilir bu durumlarda onu tuvalete götürerek yardımcı olun.
 • Tuvalet eğitiminde ödüller vermeyi tercih ederek onu tuvaletini o alana yapmaya karşı motive edebilirsiniz. Bu yaptığının iyi bir şey olduğunu zamanla kavramasına yardımcı olacaktır.
Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Zaman Alır ?Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Zaman Alır ?
Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Zaman Alır ?

Köpek eğitimi konusunda daha önce yayınladığımız Köpek Eğitimi Beyoğlu yazısını hemen okuyabilirsiniz


Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Zaman Alır ?

Tuvalet eğitimi Ne Kadar Sürer? Gibi bir soruya cevap arıyorsanız eğer yeni bir köpek sahiplenmiş veya sahipleneceksinizdir. Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi genel olarak 1 veya 2 hafta zaman alabilir. Ancak bu köpeğin ırkına, yaşına ve eğitilebilir özelliğiyle alakalı olduğu için net cevap vermek çok mümkün gözükmüyor. 6 aylıktan küçük köpekler için bir, iki hafta içinde tuvalet eğitimi almasını beklemek doğru olmayacaktır. Bunun nedeni şu örnekle anlayabilirsiniz; İnsanların bebekleri bile bir süre tuvalet eğitimi için beklemektedir zamanı gelince hızlı bir şekilde tuvalet eğitimini alabilecek seviyeye geleceklerdir. Köpek yavruları da aynı şekilde bağırsak kontrolü ve kas yapısının güçlenmesini beklemek gerekmektedir. Beklenilecek zamanda genelde 5-6 ay süreçleri olacaktır bu dönemlerde bağırsak kontrolü yeteri kadar gelişmiş olacaktır ama ırklar arasında değişkenlik gösterecek bir özelliktir. Tuvalet eğitimi sırasında sık sık ödüllendirmeyi unutmamanız gerekmektedir.

Köpek Tuvalet Eğitimi sırasında uygulamanız gerekenleri sizin için listeliyoruz;

 • Köpekleriniz küçükken tuvaletlerini yapmaması gereken bir noktaya yapabilir bu durumda onlara bağırmayın ve asla şiddete yönelmeyin bu köpeğinizin sizi sevmemesine neden olacak kalbini kıracak ve özgüven problemi yaşamasına neden olacaktır. O alanı kimyasallar ile temizleyin.
 • Ayrıca köpeğinize eğitim sırasında bağırmayın bu süreç boyunca övgü ve ödüller alması onu mutlu edecek ve sürece olumlu yansımaları olacaktır.
 • Köpeğinizin kakasına veya çisine temas etmesine izin vermeyin
 • Köpeğinize karşı şiddet uygulamaktan kaçının. Şaka ve ciddi bir şekilde onlara asla vurmayın. Bu davranış daha önce söylediğimiz gibi öğrenim sürecini geciktirirken davranış bozukluklarına neden olabilir.
 • Köpeğiniz yanlış noktada tuvalet için hareket gösterirse ona sakin bir ses tonu ile “hayır” komutunu verin ve doğru tuvalet alanına götürerek tuvalet ihtiyacında sonra onu ödüllendirin.
 • Köpeğin sağlıklı besinler almasını sağlayın. Ev yemekleri ve farklı atıştırmalıklardan kaçının bu durum onun sindirimine yardımcı olacaktır ve yaşanan tuvalet kazalarının temizlenmesi daha kolay olacaktır.
 • Köpeğiniz tüm gün boyunca istediğinde yemek yiyemesin belli saatleri olsun böylelikle köpeğinizin tuvalet ihtiyaç zamanlarını not alabilirsiniz.
 • Tuvalet eğitimi sırasında onunla birlikte yaşayan herkes ona yol gösterici olmalıdır ve gözlemlemelidir. Kimse taviz vermeden doğruyu öğretmelidir.
 • Köpeğinizi bahçe ve parka salarak rahatça ihtiyaçlarını gidermesini beklemekte yanlış olacaktır bu süreçte mutlaka gözlemlenerek yol gösterilmelidir.
 • Köpekler iç güdüleri gereği yaşadıkları yeri yada uyudukları yeri demek daha doğru olur kirletmek istemezler bundan dolayı köpek tuvalet noktası uyuyacağı yerden daha uzakta olmalıdır.
 • Köpeklerde kafes kullanırken kafese yiyecek koymayın. Bu alanı yemeksiz dinlenme alanı olarak belirleyin.

 

Köpek tuvalet eğitimi için önemli olan mutlaka profesyonellerden destek almalısınız. Tüm köpek eğitimleri hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Daha önce ele aldığımız köpek isimleri isimli yazısını okuyabilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp Destek