Çok Zeki Bir Köpek! Collie Köpeği Eğitimi ve Özellileri

Çok Zeki Bir Köpek! Collie Köpeği Eğitimi ve Özellileri

Küçük çocuklarla iyi anlaşırlar gerekli köpek eğitimini aldığı zaman diğer köpekler ve diğer ev hayvanları ile sağlıklı bir şekilde iletişim kurar. Ailesine bağlıdır, iyi huylu ve sakindir.  Yabancılara karşı dikkatlidir. Küçüklük dönemlerinde çobanlık içgüdüleri ağır basmaktadır ama zamanla bu içgüdülerden kurtulacaktır. Ailesine karşı her zaman korumacı bir davranış sergiler. Dar ve düz bir kafa yapısı, uzun ağız yapısı vardır. Çekik gözleri vardır.

uzun süre İskoçya’nın dışına tanınmadılar.Irkın adı muhtemelen korumakla görevlendirildikleri Colley denen siyah suratlı İskoç koyunundan gelmektedir.İlk Collie 1860’da bir köpek yarışmasında sergilenmiştir.AKC (Amerikan Köpek Kulübü) Uzun ve Kısa Tüylü Collie’leri aynı ırkın iki farklı tipi olarak görür.

Sıcak havalara karşı oldukça hassas olan bu ırkın sıcak dönemlerde bol bol su tüketmesi gerekir. Egzersiz ihtiyacı fazla olduğu ev içinde ve apartman dairelerinde yaşaması pek doğru olmayacaktır. Yabancı insanlara karşı her zaman dikkatlidirler. Köpek eğitimi Collie ırkı köpekler için zorlu bir süreç olabilir bu konuda profesyonel köpek eğitim tesislerini tercih etmeniz sizi sağlıklı bir sonuca götürecektir. Tüyleri için özel bir bakım gerekir bu konuda uzman köpek kuaförleri ile çalışmanızı öneriyoruz.

Popüler Yazı => Köpek Eğitimi Beyoğlu
Popüler Yazı => Köpek Eğitimi Konusunda 3 Önemli Öneri
Popüler Yazı => Köpek Eğitimi Başakşehir


Daha önce ele aldığımız Border Collie Irkı Eğitimi ve Bilgileri yazısını okuyabilirsiniz.


Collie Eğitimi
Collie Eğitimi

Collie Eğitimi

Collie köpek eğitimi konusunda çok fazla sorun çıkartmayan bir köpektir ama bazı durumlarda inatçılığı tutabilir. Uzman köpek eğiticilerle başarılı bir eğitim süreci atlatılabilir. Eğitici ses tonuna dikkat etmelidir. Pozitif köpek eğitimi şartlarında verimli eğitim süreci geçirilebilir. Sert ses tonlarına karşı dikkat edilmelidir çünkü bu durumlarda korkarak eğitimi reddedebilir. Evde köpek eğitimine uygundur. Köpek eğitimi konusunda bizim önerimiz her zaman profesyonel insanlarla çalışmanız olacaktır. Eğer bizi tercih ederseniz büyük oranda başarı yakalamış ve tüm hizmet süreçlerinde köpeklere güzel özellikler katan bir ekiple çalışmış olacaksınız. Bizimle iletişim kurmak için iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.

Collie Bakımı
Collie Bakımı

Collie Bakımı

Tüy dökme dönemlerinde 2 günde bir fırçalama gerektirecektir bunun haricinde tüy bakımı önemli olan bu ırkın tüyleri için bir köpek kuaförü ile çalışabilirsiniz. Yine de sizin düzenli aralıklarda fırçalanması önem arz etmektedir. Yaşamı süresi yaşam kalitesi ile doğru orantılı olacak olan Collie ırkının ömürleri ortalama olarak 8 ila 13 senedir. Sağlıklı bir ırktır ancak yaşlılık dönemlerinde bazı eklem hastalıkları ile karşılaşabilirler. Genel olarak çok zeki köpeklerdir eğer mamalarını ulaşabilecekleri yerlere koyarsanız zaman içerisinde bir şekilde mamalarına ulaşırlar.

Collie Karakter Yapısı
Collie Karakter Yapısı

Collie Karakter Yapısı

Bu köpek ırkından olan köpekler kibar, iyi niyetli ve çalışkandır. Asil bir köpektir, bazen şaşırtıcı seviyede akıllı olabilir. Çok iyi bir arkadaş olacaktır.

collie tüy yapısı

Collie Tüy Yapısı

Tüm vücutta uzun bir tüy yapısı vardır. Genelde karışık renklerde olurlar. Bu renkler ise; beyaz, samur, mavi olabilir.

Collie Egzersiz İhtiyacı

Tasma ipi eğitimi almaları ile daha sağlıklı birlikte egzersizler gerçekleştirilebilir. Oyuncu bir karakteri vardır egzersizlerin bir bölümünde sahibi ile birlikte oyun oynamak isteyecektir. Apartman hayatı için ideal köpeklerdendir. Sıcağa hassas köpeklerdir sıcak havalarda serin ortamlarda olmaktan keyif alacaklardır. Yeterli oranda su içmelidir.  Bir Collie sahiplenmeden önce mutlaka yaşamınızın onun gibi enerjik bir köpeğe uygun olduğundan emin olun.

Daha önce ele aldığımız Köpek sahibi olmanızın sorumlulukları ve görülmeyen yanları yazısını okumanızı öneriyoruz.

Collie Yaşam Ortamı

Serin iklim köpeğidir ve şartlar sağlanırsa dışarıda yaşayabilir ama ailesi ile birlikte yaşamak onu mutlu edecektir. Ev için yaşayabilecek köpeklerden olması nedeniyle pek çok aile tarafından tercih edilmektedir. Zekası  ve hızlı öğrenebilmesi ile pek çok kez sahibini şaşırtacaktır.

Collie Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Yüksek

Daha önce ele aldığımız köpek  Hastalıkları yazımızı okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile alakalı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.