fbpx
Çok Zeki Bir Köpek! Collie Köpeği Eğitimi ve Özellileri

Çok Zeki Bir Köpek! Collie Köpeği Eğitimi ve Özellileri

Küçük çocuklarla iyi anlaşırlar gerekli köpek eğitimini aldığı zaman diğer köpekler ve diğer ev hayvanları ile sağlıklı bir şekilde iletişim kurar. Ailesine bağlıdır, iyi huylu ve sakindir.  Yabancılara karşı dikkatlidir. Küçüklük dönemlerinde çobanlık içgüdüleri ağır basmaktadır ama zamanla bu içgüdülerden kurtulacaktır. Ailesine karşı her zaman korumacı bir davranış sergiler. Dar ve düz bir kafa yapısı, uzun ağız yapısı vardır. Çekik gözleri vardır.

Collie Eğitimi

Collie köpek eğitimi konusunda çok fazla sorun çıkartmayan bir köpektir. Uzman köpek eğiticilerle başarılı bir eğitim süreci atlatılabilir. Eğitici ses tonuna dikkat etmelidir. Pozitif köpek eğitimi şartlarında verimli eğitim süreci geçirilebilir. Sert ses tonlarına karşı dikkat edilmelidir çünkü bu durumlarda korkarak eğitimi reddedebilir. Evde köpek eğitimine uygundur.

Collie Bakımı

Tüy dökme dönemlerinde 2 günde bir fırçalama gerektirecektir bunun haricinde pek fazla tüy bakımına gerek yok ama yine de düzenli aralıklarda fırçalanması önem arz etmektedir. Ömürleri ortalama olarak 8 ila 13 senedir.

Collie Karakter Yapısı

Bu köpek ırkından olan köpekler kibar, iyi niyetli ve çalışkandır. Asil bir köpektir, bazen şaşırtıcı seviyede akıllı olabilir. Çok iyi bir arkadaş olacaktır.

Collie Tüy Yapısı

Tüm vücutta uzun bir tüy yapısı vardır. Genelde karışık renklerde olurlar. Bu renkler ise; beyaz, samur, mavi olabilir.

Collie Egzersiz İhtiyacı

Tasma ipi eğitimi almaları ile daha sağlıklı birlikte egzersizler gerçekleştirilebilir. Oyuncu bir karakteri vardır egzersizlerin bir bölümünde sahibi ile birlikte oyun oynamak isteyecektir. Apartman hayatı için ideal köpeklerdendir. Sıcağa hassas köpeklerdir sıcak havalarda serin ortamlarda olmaktan keyif alacaklardır. Yeterli oranda su içmelidir.

Collie Yaşam Ortamı

Serin iklim köpeğidir ve şartlar sağlanırsa dışarıda yaşayabilir ama ailesi ile birlikte yaşamak onu mutlu edecektir. Ev için yaşayabilecek köpeklerden olması nedeniyle pek çok aile tarafından tercih edilmektedir. Zekası  ve hızlı öğrenebilmesi ile pek çok kez sahibini şaşırtacaktır.

Collie Karakter Özellikleri

Enerji DüzeyiYüksek
Egzersiz ihtiyacıYüksek
Oyunculukİyi
Başka köpeklerle geçinmeİyi
Başka petlerle geçinmeİyi
Çocuklarla anlaşmaİyi
Yabancılara davranışOrta
EğitebilirlikYüksek
Koruma özelliğiYüksek

Daha önce ele aldığımız köpek  Hastalıkları yazımızı okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile alakalı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp Destek